Posting your rating...


Signup to follow user ratings

Nice stronger Ron with Sharper taste like of whiskey. Smell is good after plums and is sweet.


Saison Rum je míchán ze 3 vybraných šarží ze 3 míst různého původu: Trinidad, Jamaica, Barbados. V těchto karibských zemích rumy zrají 5 let, následně se převezou do Francie, kde rumy míchájí a smíchané dozravají v sudech po francouzském koňaku (Distillerie Tessendier) dalších 5 měsíců. Posledním krokem po smíchání a zrání je snížení alkoholu na 42% a opět 4 měsíce ponechání v sudech.
Původ: Francie/Trinidad, Jamaica, Barbados
Aroma: Hřejivě kořenitý rum, s broušenou kůží, dotekem kakaa a koňaku. Poměrně robustní aroma, které mi svým stylem připomnělo Barbados styl už v okamžiku, kdy jsem o původu rumu věděl jen, že dozrává ve Francii. (85 b)
Chuť: V ústech zaštípe. Kakao, kůže, exotické dřevo, pikantní kořenitost, která šimrá na jazyku. Dochuť rozinkovo čokoládová. (85 b)
Body: 85/100


My second Rum in my life, and my second Bacardi. Way better than Carta Blanca, with more pleasant taste. Good with cola. Not a sipper tho.


Well, it was a Bacardi Carta Blanca bottle that started my new Rum journey. As I began to learn more about good rums I quickly understood that Bacardi isn't on a good side of the Rum table. It has very strong, "perfume" taste. It is a good alcohol to mix with lot of cola if you are in need of "something different" and you are bored with your "whiskycola" drinks. That's all I can say about it.


Got it from my brother in law. Have used it as a variation in my favourite rum drink, Dark ‘N’ Stormy. It’s not perfect and cannot compete with the original, Gosling’s Black Seal, but it’s quite alright.


This is another rum that I used as a youngster to mix my rum and coke. I remember that I liked this better than the white ones.


This rum was another of my favourites when I was young and only used rum as a mixer.


This mixer rum was one of my favourites when I was young and only used rum as a mixer.


Tested this at a restaurant some times ago. Doorly’s XO is as all rum from R.L. Seale’s and The Foursquare distillery pricewhorty.
But I won’t let it in into my Bajan rum shelf where I already have the 12yo one, which I find even better.


You can use it sipping bu I don’t recommend it. It’s better to use it as a mixer rum.
It’s too sweet for me, but I like the bottle.


Hard to judge it correctly, but I think that I won’t rate a mixer rum higher then 5.
This Bacardi is good enough for most of the simpler rum drinks.


Alkohol: 35 %
Původ: Britské Panenské ostrovy
Aroma: Becherovkové koření, bylinky (rovnou jsme s kamarádem, který měl při ochutnávce doma náhodou lahev otevřenou, vyzkoušeli, jestli je podoba s Becherovkou skutečná, nebo se nám to jen zdá, a opravdu je to tak, jen u tohoto rumu je ona vůně jemnější). Dále skořice, hřebíček. (82 b)
Chuť: Pikantní, štiplavá, výrazně kořenitá chuť a to hned v začátku, dokonce peprná a až do chilli. Dochuť je ve stylu Becherovky, ale s výraznou peprností. (84 b)
Body: 83/100
Shrnutí: Chuťově neobvyklý, originální, nesladký a štiplavý spiced rum, který babičkám nekupujte. Zajímavá rumová alternativa k Becherovce.


This rum was a regrettable purchase for me; I thought it smelled a lot like rubbing alcohol and the burn was reminiscent of moonshine~great if it HAD been the latter, but as far as I’m concerned, unsatisfactory for a rum.


Nothing to write home about. Works as a mixer I guess.


This is the first Rum I could sip. It is my favorite.


This is my go to mixer for Diet Coke. I love the vanilla notes.


Quite a bit forward with ethanol and spice. Tried adding water and ice but the taste changed for the worse. Best beat but the spice is so forward it’s hard to find the other notes.


Definitely a mixer not a sipper. Might be OK with Coke.


Fruity whisky masking itself as a rum. For whisky lovers out there.


This Rum has more of an alcoholic kick than I expected, but nonetheless it is a beautiful tasting Rum with a deep intense flavours, and a wonderful nose of deep smoked oak. A truly lovely aftertaste similar to that of Appletons 12 year old finishes it off nicely. I really enjoying sipping this rum, so much so that the bottle has gone down way quicker than I had intended. I would love to try the 12 year El Dorado next.


Another well tasting rum from Barbados. I really like the rum from R.L. Seale’s.
Picture: My Bajan shelf.

Blank


#