Posting your rating...
Barcelo imperial rum

Barcelo Imperial rum is produced in the Dominican Republic using column stills before aged in white oak casks for up to 10 years.

Ron Barcelo was founded in 1929 by Spanish entrepreneur Julian Barcelo in Santo Domingo, Dominican Republic. The brand was sold mainly in the Caribbean and North America until a much broader international expansion began in 1992.

Rate Barcelo Imperial

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


275 Barcelo Imperial ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Not a rum for beginners or for all palates. Very dry, smokey, leathery. I am sure it would be a great rum with a cigar, but I am not a smoker.

For the $20 I paid, I wish I had grabbed a couple more. When I tried, it had sold out.


There are toffee and sweet brown sugar aromas, but the rum doesn't smell overly sweet. There is also the slightest hint of oakiness. There's a nice light sweetness to the rum initially and a touch of oaky bitterness which then fills your mouth with toffee. Not very complex at all but its tasty. More of a mood rum for me.


I first had this in punta cana and absolutely loved it. i started having friends pick me up a bottle when visiting the dominican. The odd time the LCBO carries it in hamilton. I prefer this straight up or on the rocks rather than in a mix or rum and coke. Out of a dozen rums in my liquor cabinet, this is the one i reach for after a long day at work.


Excelente ron, muy por encima de otros premium en cuanto a relación calidad/precio se refiere. Es un ron con un dulzor agradable, no raspa y con un final afrutado y caramelo. Para tomarlo solo con hielo.

Blank


Velice nádherná vůně čokolády a tabáku. Chuť jemná a výtečná. Poměr cena/výkon, vynikající. Tento rum bych doporučil vážně každému.


Worthy to try. Not to much sweet.. caramel flavours.. a bit smokey.. Very easy to drink..


This is just a really enjoyable rum. Not bursting with flavours or aromas, but genuinely delicious. You could have a glass of this anytime. A great straight up sipper.


Average sweetness and quite easy. Fruity taste with oak/wood, some coconut and honey.


Not my favourite. Not very Sweet, but a nice flavour


A very pleasant sipper. Not nearly as strong tasting as it's aroma suggests. Smooth.


Desi culoarea e de rom dark gustul e de rom golden. Gustul si mirosul se amesteca fara ca vreunul sa fie pregnant cu exceptia celui de alcool.


Μπήκα σε μια κάβα με διάθεση να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό το μάτι μου έπεσε σε αυτο το ρούμι. Παω σπίτι βάζω ένα ποτήρι... ήπια τρεις γουλιές πόλυ σκληρό για τον ουρανίσκο μου ευτυχώς την επόμενη μετα η σύζυγος μου με ενημέρωσε ότι έσπασε το μπουκαλι


A colleague of mine gave me this rum as a present.
I must say the way the rum is presented (design, color of the rum) did make me expect a whole lot. But, although it's a tasty rum, it's not very special.


A gift of this pushed me back into the world of fine rums, a superb standard.


Un des premiers rhum gouté lors de mon séjour en république Dominicaine. j'ai vraiment aimé son goût et c'est grâce à lui que je souhaite connaitre d'autres bon rhum.


This is a surprisingly good rum. I didn't have high hopes reading the ratings and knowing I prefer a sweeter rum, but this one is good.

Nose for me is brown sugar and oak, while the taste is more smoky and long finish. Slightly spicy, bitter, and tart, but not overpowering. Slightly one dimensional without new flavors surfacing after the initial sip, I wonder if 3-5 more years of cask aging would really have improved this one.

Blank


Good rum but nothing special. Very easy to drink, quite oaky but it doesn't give you much else to sparkle the mind...


Rhum à cocktails, avec du coca ou en mojito mais pas sec.


Vítejte u další recenze, tentokrát se jedná o vlajkovou loď firmy Ron Barceló z Dominikánské republiky, dodávané v krásné elegantní lahvi o obsahu 0,7 litru a 38% alkoholu. Zrál nejméně 7 (některé zdroje uvádějí 8) let v sudech z amerického dubu.

Aroma: Výrazná vůně kůže a tabáku, čokolády, nasládlost se potkává se zemitostí.
Chuť: V chuti neobyčejně uhlazený, sametový, lahodný, plný a rozinkově nasládlý.
Když budu hodně přísný, líbila by se mi větší výraznost dochuti, je na můj vkus příliš jemná.
Shrnutí: Tento rum jsem podrobil opravdu náročným testům :-) , srovnával jsem s celou řadou rumů, které se u mě sešly. A patří k tomu nejlepšímu, co jsem poslední dobou ochutnal. Stroh 40, Abuelo Añejo, Matusalem 15y, ti všichni zůstali ve stínu Imperialu, jediný rum, který dopadl ještě lépe, byla Angostura 1824, ale tam už jsme v úplně jiné cenové relaci. Imperial seženete už kolem 550,-Kč, takže další muzikant, který vám zahraje hodně muziky za málo peněz.
Přijde mi, že mi s každou další přechutnávkou chutná víc a víc. Výraznější dochuť by z něj udělala supernovu...
Body: 89


I am perhaps taken in by the products of other islands, or maybe I have been seduced by rums in other price points. But, I no longer see the Imperial as a sipping rum. It's solid, no doubt - with a shallower version of the characteristics of newer rums from other producers. But, it doesn't light my fire.


It's not bad, there are a few different flavours and the overall effect is decent; although, it has no identity as it has a really common taste, I also find it a little harsh and is not one of the best rums in this price range. The basis is good but it needs some work.


Ok pour rhum débutant. Bon en cocktail ou en cuba libre.


Klasika. Za ty penize je to solidni rum. Nic uhlazeneho to ale neni.


Předem mě odpuzovala ta flaška od kolínské, kterou bych viděl tak na koňak, ale rum mi v ní připadá vysloveně dekadentní. Vyklubala se z toho ale příjemná, lehce pitelná kořalka, která mi zdaleka nejvíc připomněla Pampero Aniversario, s nímž má shodnou i cenu. Chuť i vůně jsou ještě nekonfliktnější, ale tím pádem taky ještě méně zajímavé. Pokud se tu v souvislosti s touto lahví dočtete něco o whisky, zapomeňte na to. Máte-li takové spády, kupte si jiný domikánský produkt - Relicario Superior. Na rozdíl od něj je Barcelo Imperial newhiskově sladký jako cumel. Hrozinky, karamel, v pozadí cukrovinky všeho druhu - a - už nic. Jeden panák jako druhý. Barovým ochutnávačům to může přijít fajn, ale já už jsem si nějak zvyknul na rumy od Plantation nebo na Arcane Extraroma, které se postupně rozvíjejí a mění.
Sám pro sebe bych si to víckrát nekoupil, ale s ohledem na adjustáž jako dárek pro dámu - no, proč ne...
Mimochodem - vypil jsem z číslovanou láhev s novým designem, jiným než je na obrázku. Místo černé nálepky to má vpředu "šek" s číslem a lev je vyražený v rohu láhve, nikoli uprostřed. Špunt je plastikový. Celé je to balené v otevřené krabičce.

#