Posting your rating...
La mauny vieux xo rum

Rate La Mauny XO

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


15 La Mauny XO ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

This is a mild and balanced rhum agricole which is especially noticable as it has its origin in Martinique. The typical grassy notes are clearly present but not too dominant nor too heavy. Notes of wood, oak, vanilla and tropical fruits add to the aroma profile. Nice finish that continues the aroma profile of the palate. Clearly a very pleasant rhum that might be especially interesting for newcomers to the world of rhums agricole.


The nose gets fruits, especially lemon. On the tongue, it gets a little rough and smokey. Oak? It reminds me of some whiskies I've had. I like that in a rum, though. The finishing is still some wood, mixed with dried fruits again. All in all: Well done.


Beautiful amber color with notes of exotic fruits, sugar cane, citrus, vanilla and woody. On the palate, the woody is always present with vanilla and spices that arrive later. A nice finish on dried fruits, vanilla and woody.

Blank


Ce rhum hors d'âge est un assemblage d'eaux de vie de 6 ans et plus. A la distillerie, il est présenté comme un rhum de 10 ans.
Design : belle présentation, étui en carton rouge, bouteille simple mais élégante, le rhum a une belle couleur dorée.
Nez : Agréable, fruits épices, boisé.
En bouche, l'attaque est douce, avec un goût de fruits confits puis le rhum révèle une gamme de saveurs taniques et de boisé.
Finale : longue avec pointe d'amertume.
Au final ce rhum est agréable à boire mais, j'attends davantage d'un XO.
PS : nouvelle présentation qui n'apporte pas grand chose, compter une trentaine d'€ en Martinique.

Blank


Blind tasted right after opening the bottle.

Nose of caramel, salted butter (salidou for people living in Bretagne). The nose evolves towards coffee and roasted aromas after a while.

The mouth reminds me of whiskeys (tourb and smoke). Very smokey, with spices with a salted caramel finish.


Agricole, alcool
Arôme bois/fumé, canne à sucre
Longueur moyenne


Alkohol: 40 %
Původ: Martinik
Aroma: Jasný agricole styl od prvního přičichnutí i ochutnání. Zprvu se mi zdál suchý, ale při delším očichávání se vynoří i sladké tóny. Míza, sloupnutá kůra z listnatého stromu, k tomu vanilka, skořice, dřevo, zachytil jsem i známé bonbóny Bari mandle (ty znám dobře z rumu Arcane). Něco čerstvosti, větrovosti. (84 b)
Chuť: Agricole rum bych tady podle poznal i naslepo vzbuzený o půlnoci. Suchý, zase ta míza ze stromu, pikantní dřevo, ale bez hořkosti. Zvláštní, uhlazená chuť. Taková ta grappa dochuť, jak jí u těchto rumů říkám, je zde docela zkrocená, ale ne úplně. Někde jsem o tomto rumu četl, že jde o koňakový styl, ale mě tedy koňak ničím nepřipomíná. (84 b)
Body: 84
Shrnutí: Se zemědělskými rumy mám trochu problém, asi nedokážu úplně docenit jejich kvality a nebudu nejspíš nikdy jejich nadšeným fanouškem. Cíleně je už asi vyhledávat nebudu, rozhodně ne hned celé lahve. Tento byl docela drahý a nákupu trochu lituju. Naštěstí mi celkem chutná, občas se v něm vynoří něco zajímavého, pak se to zase ztratí a přehluší to ten grappa šmrnc...Kvalita je z toho cítit, ale něco mi to kazí.


THe nice balance between aged (7y) and strong agricole nose and palate.


Magnifique, génial... Un must à avoir dans sa cave pour les connaisseurs.
Il a tout d'un grand, même sa bouteille est belle.


ikke noget dårligt at skrive, omend jeg har smagt bedre agricole, som samtidigt har været yngre. Lever ikke helt op til prædikatet XO som sætter forventningerne i vejret.


Very nice agricole rum, I like to drink it as a brandy.


I am not a huge fan of Agricole rums but this was pleasant stunner!!
It taste different with good sigar or even milk products!!

So I would say that just taste it!


but not for me unfortunately


Une merveille venue de Martinique, avec un final de fruits secs qui tient longtemps en bouche !


To replace a good Cognac

#