Posting your rating...
Captain morgan original spiced gold rum 400px

Rate Captain Morgan Original Spiced Gold

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


131 Captain Morgan Original Spiced Gold ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

If you're still drinking this one its time to put on your big boy pants and experiment with better rums. I would even put this in Coke because I wouldn't want to ruin my soda...


Uživatel "Morgan" to tady jasně a jednoznačně zhodnotil. Opravdu se hodí maximálně do nějaké míchačky. A samostatně? Jedině na "ex".


Alkohol: 35 %
Původ: neupřesněný Karibik
Aroma: Vanilka, mléčná čokoláda a med. Bezprostředně po Liberté white překvapivě příjemné. Ale to jen v přímém srovnání, jinak je to takové obyčejné, nic světoborného. (70 b)
Chuť: Chuť plitká, řídká, jen tak jako uměle ochucená, se sice olejnatým dojmem, ale je to nevyzrálé pití bez špetky charakteru. Chemicky ochucená výčepní lihovina. Vanilin, lihovost, trochu krémová olejnatost. (55 b)
Body: 62
Shrnutí: Srovnával jsem napřímo Liberté white oproti Captain Morgan Original Spiced Gold, oboje jsme měl (naštěstí) jen po vzorku, a ani jeden jsem nedopil. Ani v jednom případě jsem si vůbec nepochutnal, ale Morgan měl aspoň tu vůni oproti Liberté docela ucházející. Doporučit nemůžu ani jeden, ale jestli si z toho chce někdo dělat drinky, tak tam se to asi ztratí. Ostatně i přímo na lahvi Liberté se píše, že je určen do drinků. Bída s nouzí, ale aspoň člověk vidí, jak daleko lepší rumy pijeme a co si lidé běžně kupují za komerci.


Zkusil jsem, ale samotný bohužel popíjet nedokážu. Velmi umělá chuť i vůně, nevyznačující se v podstatě ničím příjemným. Od rumů s hodnocením 5/10 se již výrazně odlišuje. V mixu s Colou je pro mne přijatelnější než nerum Božkov, ale pil bych jen s donucením. Silná komerce se snaží mezi mainstreamovými konzumenty udělat z rumu o dost více, než na co skutečně má. Za podobný či lehce vyšší peníz už je možné nalézt opravdové rumy.


Hodí se pouze do drinků. K pití samostaně jedině na ex.


Captain Morgan Original Spiced Gold 35% (Jamaica)

Eye: Gold

Nose: Pretty forward smell of hard lemon drops, public toilet, industrial soap, faint vanilla, over ripe fermented honey dew melon and something like sour star fruit. Very light and thin impression. It also reeks of old fridge-damaged vegetables. There is also something that has a slight resemblance of light, cheap chocolate.

Mouth: Sugar and diluted eau-de-vie with a twist of lemon and artificial vanilla sugar. It is thin and unrefined with no trace of self-worth or dignity. This is the captain of a sinking ship in lukewarm salty water. For a second I thought I sensed cinnamon but that could be wishful thinking.

Reaction: I have had this in coke with ice before and have enjoyed hundreds of them. Now I wonder why? Well, I was young and stupid - just like this beverage right here. Maybe it is unfair to taste it as a sipping rum but at the same time, and in all fairness, a drink should be able to stand on its own I think. How else can I compare? Well, this may be the last I see of this horrible rum-like booze.

32p

Price: 243 SEK
Tasted: 2016, in a Riedel Sommelier Cognac XO glass at room temperature.


Good for getting smashed as a uni student. Not comparable to real complex rums.


A simple classic mixer from my college days, it will always have a place in my heart. Going back to it now, it's a mouthful of vanilla, but still fun and drinkable.


Not a bad choice for a first rum, with coke it becomes somewhat of a starter drink. Caramel and vanilla evident, making coke a fine pairing but I switched to club soda to cut calories and the foul morning after taste coke leaves


Nothing wrong with it when mixed with coke. Pretty much cheap summer classic, but I cant find anything to enjoy when drinking alone.


What is there to say... Capt and Coke please. Not as good as others, but it works.


Excellent à l'apéro pour qui aime le goût un peu vanillé, coca/glaçons


If you want to drink rum, drink rum, not cheap mass produced spirit with flavours.


I would rather do Rum and Come whit a Havana 7 years.


very good smell but when you drink it taste is missing. Absolutely nothing.
BTW. Base on EU law this is not a rum.


Really is just about ok. With coke/pepsi max ok as last liquor type drink, For me light well balanced spices but just too sweet. My wife loves this and I drink it when I run out of decent rum.


Perfect with a coke. Great blend of traditional spiced rum that novice and experience rum drinkers should enjoy


Geschmack nicht überzeugend , nur gut in der Vermarktung.


Good and decent rum to mix with some/lots of coca-cola.


It's overly sweet, artificial and pretty uninspiring, but it's not the worst spiced rum I've ever tasted. Much better mixed than straight. If you do like it a lot, it's hopefully a gateway into a much better spiced rum like Rebellion or RedLeg. On the positive side, it does have a very vaguely creamy taste which is quite nice in the winter.


I really like this to mix with coca cola. I really hate it when I get rum with Pepsi.


Colour: golden but clear

Taste: alcoholic with a scent of vanille

Smell: alcoholic with a bit sweet touch

Rating: drinkable with coke...not recommended to drink it pure. I get headaches from this one...my girlfriend likes it though...


Un ron típico para los que recién entran al mundo de los licores. En boca tiene un agradable sabor a vainilla, pero quema demasiado al pasarlo. Imposible de tomarlo puro.


good cocktail variant, not quite sipper cause too sweet

#