Posting your rating...
Captain morgan original spiced gold rum 400px

Rate Captain Morgan Original Spiced Gold

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


114 Captain Morgan Original Spiced Gold ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

If you're still drinking this one its time to put on your big boy pants and experiment with better rums. I would even put this in Coke because I wouldn't want to ruin my soda...


Alkohol: 35 %
Původ: neupřesněný Karibik
Aroma: Vanilka, mléčná čokoláda a med. Bezprostředně po Liberté white překvapivě příjemné. Ale to jen v přímém srovnání, jinak je to takové obyčejné, nic světoborného. (70 b)
Chuť: Chuť plitká, řídká, jen tak jako uměle ochucená, se sice olejnatým dojmem, ale je to nevyzrálé pití bez špetky charakteru. Chemicky ochucená výčepní lihovina. Vanilin, lihovost, trochu krémová olejnatost. (55 b)
Body: 62
Shrnutí: Srovnával jsem napřímo Liberté white oproti Captain Morgan Original Spiced Gold, oboje jsme měl (naštěstí) jen po vzorku, a ani jeden jsem nedopil. Ani v jednom případě jsem si vůbec nepochutnal, ale Morgan měl aspoň tu vůni oproti Liberté docela ucházející. Doporučit nemůžu ani jeden, ale jestli si z toho chce někdo dělat drinky, tak tam se to asi ztratí. Ostatně i přímo na lahvi Liberté se píše, že je určen do drinků. Bída s nouzí, ale aspoň člověk vidí, jak daleko lepší rumy pijeme a co si lidé běžně kupují za komerci.


Uživatel "Morgan" to tady jasně a jednoznačně zhodnotil. Opravdu se hodí maximálně do nějaké míchačky. A samostatně? Jedině na "ex".


A simple classic mixer from my college days, it will always have a place in my heart.


Not a bad choice for a first rum, with coke it becomes somewhat of a starter drink. Caramel and vanilla evident, making coke a fine pairing but I switched to club soda to cut calories and the foul morning after taste coke leaves


Nothing wrong with it when mixed with coke. Pretty much cheap summer classic, but I cant find anything to enjoy when drinking alone.


What is there to say... Capt and Coke please. Not as good as others, but it works.


Zkusil jsem, ale samotný bohužel popíjet nedokážu. Velmi umělá chuť i vůně, nevyznačující se v podstatě ničím příjemným. Od rumů s hodnocením 5/10 se již výrazně odlišuje. V mixu s Colou je pro mne přijatelnější než nerum Božkov, ale pil bych jen s donucením. Silná komerce se snaží mezi mainstreamovými konzumenty udělat z rumu o dost více, než na co skutečně má. Za podobný či lehce vyšší peníz už je možné nalézt opravdové rumy.


Hodí se pouze do drinků. K pití samostaně jedině na ex.


Captain Morgan Original Spiced Gold 35% (Jamaica)

Eye: Gold

Nose: Pretty forward smell of hard lemon drops, public toilet, industrial soap, faint vanilla, over ripe fermented honey dew melon and something like sour star fruit. Very light and thin impression. It also reeks of old fridge-damaged vegetables. There is also something that has a slight resemblance of light, cheap chocolate.

Mouth: Sugar and diluted eau-de-vie with a twist of lemon and artificial vanilla sugar. It is thin and unrefined with no trace of self-worth or dignity. This is the captain of a sinking ship in lukewarm salty water. For a second I thought I sensed cinnamon but that could be wishful thinking.

Reaction: I have had this in coke with ice before and have enjoyed hundreds of them. Now I wonder why? Well, I was young and stupid - just like this beverage right here. Maybe it is unfair to taste it as a sipping rum but at the same time, and in all fairness, a drink should be able to stand on its own I think. How else can I compare? Well, this may be the last I see of this horrible rum-like booze.

32p

Price: 243 SEK
Tasted: 2016, in a Riedel Sommelier Cognac XO glass at room temperature.


had it a few times.. kind of a good rum when having friends over for a gathering and you want a change from white rum


After 15 years of aged rum tastings and after well over 300 aged rums later I ventured to try out the Captain Morgan Original Spiced Gold rum for the very first time in my life. And the very last time. Such an overwhelming amount of artificial flavors that it tastes really offputting. For your own sanity, go right now to your closest liquor store and buy a bottle of Diplomatico Reserva Exclusiva, try it out and you will never ever even think about Captain Morgan again.


What could go wrong? Add lemon, cola, and even your dog would approve. Try with apple juice for more mixed taste.


It's very good mixed with Coca-Cola, but not suitable for drinking it straight. To much taste of spirit.


Le gout de caramel/vanille industrielle ajoute une touche agréable à un rhum coca bien frais


Legitimately just a Diageo bottle of sugar and artificial flavours.


Už ste niekedy vyskúšali túto dobrotu v gastronómii? Ak nie, oplatí sa to. U nás sa pečie veľa...najmä pred Vianocami...napr. kokosové gule...alebo tiež na flambovanie ananásu...=)...Samozrejme v núdzových prípadoch na párty sa dá vyliať do coly...smačnego

Blank


widely spread over the sea-side destination bars, selling it with apple juice or other nasty shit stuff, this is Pirate's Revenge as I call it.
Beware of it. Drink some rum, not this syntheticaly sweetened head pain creating poison :D


Den er ik god, det er ikke meget der skal gives ekstra for at få en bedre rom.


There are so much more and better rums out there compared to this. Nose: alcohol and vanilla. Taste: vanilla and punsch


This Rum is the low bar that all other rums should at least match. we all know what this one tastes like with coke. a typical go to at the bar when nothing better is available.


It's a very good spiced rum. It's on sale everywhere, and it's not expensive. Drink this one the most, my favorite spiced rum! But it's important that you drink it with coke, otherwise another rum might be better for you.


Mixed spices, special fruit flavours and heavy vanilla notes come together with a slight spiciness on a rich palate to create a perfectly balanced spirit with a smooth finish. Flavourful with notes of vanilla, toffee, cinnamon, clove, nutmeg and dried apricot this is perfect for mixing with fruit juice or soda


Den absolut vanligaste blandrommen. Ska du bara bli full är detta helt klar din go to rom.

#