Posting your rating...
Dzama vieux 6 rum 400px

Rate Dzama Vieux 6

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


4 Dzama Vieux 6 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Původ: Madagaskar
Alkohol: 45 %
Aroma: Vůně je v dobrém smyslu zvláštní, intenzivní, doslova se dere ze sklenky ven. Kokos s čokoládou cítím asi nejvíc, pak asi rozinky v rumu. Je i ostrá, pichlavá a vypadá alkoholem na víc, než na 45%. (88 b)
Chuť: Medová sladkost, kůže, kokos, rozinky a mléná čokoláda. Sladké dřevíčko. Má v sobě ale i jakousi drsnost (možná mi něčím připomíná St. Lucii od Plantation). (88 b)
Body: 88
Shrnutí: Ochutnal jsem v českolipském podniku Kavárna/bar Kocour, kde mají solidní nabídku rumů. První setkání s madagaskarskou Dzamou mile překvapilo, je to další rum s vlastní tváří, který není nijak uniformní. Myslím, že stojí za pozornost.


Tried the Vieux Rhum Dzama 6 year and 3 year back-to-back and what a strong alcohol smell does the 6 year emit, phew! Well it's a 45% alcohol, so that lead number one, and I didn't know this when purchasing the bottles, but these rums hail from Madagascar and they try to imitate Rhum Agricole manufacturing process. The 6 year old Dzama has a super strong alcohol smell to the nose, but the taste test is much better. Raisin is a strong component, but there is hardly any sweetness to this rhum. Hardly any burn either, which is very surprising taking into consideration the strong initial alcohol smell. If you like Rhum Agricole in general terms, then add 3 points, otherwise if you like sweeter rums like me, it struggles to earn a 4 score.

Blank


mna tento rum neoslovil. taky sedy priemer, mozno trochu viac alkoholu ako by sa mi pacilo v chuty. 6.9/10


Coming from the area Nosy Be in Madagascar . Notes of raisins.

#