Posting your rating...
Dictador cafe 100 rum

Rate Dictador Cafe 100

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


16 Dictador Cafe 100 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

I must collect something, else i get crazy, so why not Rum?


Tried a glass of Dictador 100 Cafe while vacationing in Versailles. So and so bottle and label design. Very deep color. Super strong coffee straight to the nose. Alcohol and stale coffee to your palate. Burn at the end. Add 2 points if you like coffee, or go directly with Santa Teresa Araku which is much better.


Lækker kaffe rom som især gør det god sammen med en kop kaffe og vanilleis


This is really not my cup of coffee. The rum maybe is not that bad, but there is a lot of intense coffee in aroma a so in the taste, that it beats everything else. When I want that much coffee feeling I would rather go for a nice shot of espresso.


This rum is like a nice little dessert that anyone can dig. Quite mild in taste, but the coffee/cocoa notes are very obvious still.


As a rule I don’t venture into flavoured spirits, Van Gogh Double Espresso Vodka being the exception. I have had my eye on Dictador Cafe 100 Rum for some time and I recently sampled this Columbian flavoured Rum. On the nose the coffee aroma is prominent and promising. The taste, however was a bit of a letdown for me and while a small sample was enjoyable and would be fine as a desert drink, I could not see myself drinking a regular sized portion on any given night.


Easier taste, Finish is touched by coffee beans after 100 months of aging.Ron is nice smooth taste and smell.


neskutocne mile prekvapenie. kava, kava a zas kava. niekde na pozadi hladate ci to je rum, nakolko chut kavy je neskutocne dominantna ako uz sam nazov hovori :-).
pre mna velmi mile prekvapenie kedze mozem kvalitnu kavu


I never drunk that kind of rum. Destilled with coffee beans. I'm not a fan of coffee but the aroma is strond of course full of coffee and carmel. Taste...more sweet and carmel. Finish - you can feel stroooong coffee. Fantastic they make somethind like that. Definetly something new for me. Good job, clever idea.


So far, every Dictador I am a fan of. None are TOP shelf but all are sound, solid examples of rum; flavored or not.
The Café -100 month has light notes of coffee and toffee. The viscosity is not thick or syrupy but smooth like water. The tast has an ohh so slight coffee appeal MOST importantly for me, is that the rum is not over powered by it.
Definitely one of the better flavored rums I've ever had.


Průměrný rum, který by měl smysl jen jako kuriosita, kdyby stál tak tři stovky za láhev. Vzhledem k tomu, že se prodává za cenu skoro stejnou, někde dokonce i vyšší, než o třídu lepší Dictador 12, je skoro až komický.
Asi moje největší rumové zklamání, i když jsme si to měl domyslet.
Voní jako kafe, chutná jako kafe. Žádnou přidanou hodnotu skutečného rumu v tom nenacházím.
Kdyby se vzal obyčejný líh a protáhnul se přes zrnkové kolumbijské kafe (což je na lahvi uvedený způsob výroby této kořalky), chutnalo by to možná skoro stejně.
Chudě působí i láhev bez špuntu, jen s plechovým uzávěrem jako na tuzemák, zejména ve srovnání s precizním obalem Dictadora 12 a lepších.
Na druhé straně ale nelze nepřiznat, že Cafe 100 je opravdu originální destilát - rozhodně nečekejte žádný blbý likérek typu Bolsu - tento Dictador je naopak až překvapivě suchý.
A v komparaci s tím, že celou flašku pořídíte levněji, než deset hnusných kafí ve vývařovnách typu Costa či Starbucks, je to vlastně skvělý kauf!


What can I say, I love the coffee aroma and flavor in this rum. Bought a 2nd bottle before the first was empty.


Po otevření mě překvapila velmi výrazná, ale příjemná vůně kávy. Otevřít pytlík kafe by o moc výraznější asi nebylo. V chuti však již zdaleka tak dominantní není. Naštěstí - kafe z rumem si přece můžu udělat snadněji :)
I v chuti je káva samozřejmě snadno poznat, ale síla je to vyvážená. Nijak zvlášť ostrý, spíše jemnější, což je taky fajn.


In mouth is normal taste, little spicy for me but good. After swallow there is really nice and strong flavour of coffe.


Bitter coffee up front taste but not in a very nice way.

Aftertaste lingers but again not pleasantly.


Cinammon, sugar cane, lot of coffee, honey, pie nose. Light to medium sweet, cinammon and coffee taste. Well ballanced.

#