Posting your rating...
Key dark rum

Rate Key Dark

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


3 Key Dark ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Něco k historii tohoto česko-karibského rumu.
Původně vyráběla Key Rum již v období první republiky pražská firma Bratři Lobosičtí a ochrannou známku měla na patentovém úřadě registrovánu od roku 1925. Zvláštností Key Rumu bylo, že k jeho výrobě se vždy používal pravý jamajský rum, který bratři Lobosičtí dováželi v sudech do Čech přímo z karibské oblasti. Proto se mohla původní etiketa pyšnit nejen podpisem "Lobosický brothers", ale také slovy "jamaica rum". Dle některých zdrojů ho však bylo v lahvi jen 5%. Po válce čekal likérku bratrů Lobosických stejný osud jako ostatní soukromé firmy a také ochranná známka Key Rum přešla do rukou národního podniku Polabská Fruta v Mochově. Ani znárodnění však nepřerušilo tradici výroby Key Rumu, který byl v tehdejším Československu jediným produktem obsahujícím jamajský rum. Právě proto byl vždy vyhledávanou lihovinou a na trhu se objevoval jen sporadicky. Problémem byl totiž nedostatek devizových prostředků na dovoz pravého rumu z karibské oblasti a tak se stal Key Rum téměř výhradně "tuzexovým" zbožím. O jeho kvalitě vypovídala i cena, za kterou se prodával. Zatímco běžný "tuzemák" stál padesát korun, za Key Rum se platila dvojnásobná cena. Ochranná známka, kterou koupil Stock Plzeň - Božkov od akciové společnosti Briliant, nástupce státního podniku Fruta Mochov, přetrvala v různých obměnách více než sedmdesát let. Po celou dobu existence vévodil etiketě zlatý klíč a červený název Key Rum. Jméno této značce daly korálové a písčité ostrůvky, kterých se v karibské oblasti vyskytují tisíce. Jejich původně španělské označení Cayo přešlo časem do angličtiny jako cays nebo keys. Jeden z těchto ostrůvků v Karibiku s názvem Rum Cay, často označovaný právě jako Rum Key (77 km2, 99 obyvatel), se stal inspirací pro název značky Key Rum. Základem všech produktů řady Key Rum je třtinový destilát dovážený z karibské oblasti, konkrétně z ostrovů Jamajka a Barbados.
Alkohol: 37,5 %
Původ: Česká republika, Jamajka, Barbados
Aroma: Hutně kožená, těžší vůně, rumově pralinková, s vanilkou, zemitostí a náznakem trouchnivějícího dřeva. (81 b)
Chuť: Vanilkově nasládlá, medová, pralinková, mírně štiplavá na jazyku. Ve slepém testu bych asi poznal vliv Střední Evropy. (83 b)
Body: 82
Shrnutí: Koupil jsem půllitrovou lahev na zkoušku normálně v Albertu za 239 korun, a investice vůbec nelituju. Když se podívám v rumovém žebříčku na okolní konkurenty,
tak je to velmi pěkný výkon za ty peníze. Určitě z pohledu investice lepší volba, než třeba 7 yo Havana Club, nebo 9 yo Centenario. Tenhle rum mě neurazil, ani nezklamal.


Little bit harsh for sipping but quite good for mixing


Cheap czech version of carribean rum. Surprisingly good for the money. Best with cola, but straight possible too.
New bottle is nicer.

Blank
Key dark rum
#