Posting your rating...
Plantation guyana 2005 rum 400px b

Rate Plantation Guyana 2005

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


12 Plantation Guyana 2005 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Tasted a few times, last time in November at a Plantation event hosted by the brand Ambassador. The Plantation Guyana is always quite a surprise, especially in a "blind" (my Sommellerie teacher would say anonymous) tasting.
Produced by the huge Demerara Distillers Limited, it starts with an unusually long two weeks molasses fermentation. It is then distilled in a Vendome Pot still, aged in used bourbon cask for a few years locally and finished in Cognac cask back in France.
Result is intense, with some smoky even peated notes. At first it could easily be mistaken for a Scotch Whisky. Also some delicious fig, caramel and currants aromas. Dense mouth feel, cardamom and bitter orange flavours. Harmonious. Long finish on an apricot note.


Good compromise if you like the taste of agricole but want something less dry.


Very strong aroma and taste accompanied by strong tingeling feeling. Quite rough for my taste but very interesting.


I will admit that I like a lot of thr different variants of Plantaton, best is XO.


Molto buono. Forte concentrazione alcolica con grande finale cognacoso ma non agressivo come per St. Lucia 2004 Vintage Ed. e anche meno dolce che è positivo.


Alkohol: 45 %
Původ: Guyana
Aroma: Až "ulepená" medová vůně, těžší styl, ale tato poloha je zároveň vyvážena kořenitou svěžestí. Nasládlá míza, čokoláda. Trochu připomíná agricole styl, ale ten se pak zase ztratí v koření a sladkosti. (88 b)
Chuť: Stejně jako ve vůni, i zde je sladkost vyvážena kořením, ale to už není v té svěží poloze. Počáteční sladkost přechází postupně do sušších dimenzí. Zase jemný závan agricole, ale jen tak zlehounka. (86 b)
Body: 87
Shrnutí: Ochutnal jsem díky českolipskému podniku Kavárna/bar Kocour, kde jsem zakoupil 60 ml vzorky pro další společnou degustaci v Hořicích u josého. Zároveň jsme tento rum srovnávali přímo i s verzí Guyana 1999. Verze 2005 je ve vůni svěžejší, 1999 je těžší a květinovější. V chuti pak 1999 kokosovější. Zajímavé bylo, že verze 1999 se potřebovala ve sklence trochu nadechnout, a až po nějaké době se vůně více rozvinula, tedy hlavně byl cítit najednou kokos. Ve výsledku jsme s josém konstatovali, že rozdíly jsou u obou verzí patrné, každý je trochu jiný, ale v součtu jsou srovnatelně dobré.


..first tried it straight - just because it's expensive.. (moderately)..[I'm "poor"] ..felt oak.. I never smell oak.. my smell is fckd.. I don't like whiskey.. I know oak from Bacardi Oakenheart.. but had enough of it.. like long lost love.. this one is giood straight and with Pepsi.. it's a fine day.. suddenly..


This Plantation Gyanna 2005 has a nice and dark color. On the noze, first you know that it will not be the smoothest rum you have already tasted then after a while aromas appear. In the mouth, the taste of the alcohol and the burn are a little bit too present for me. Not my preferred rum from Plantation but most probably a good one for those who like dry and strong rums.


commentaire a venir


The El Dorado 12 and 15yo rums are tasty, albeit loaded with sugar. This batch, on the other hand, is nowhere near as complex or delicious and it's twice the price of the 12. Certainly not a bad sipper but it should be much better. And it shouldn't have any perfume overtones. It does.

It's okay, but it's not remotely among my favorites.


Jeg er og blive vild med Plantion serien! - Så må bare eje så mange jeg nu kan af dem (tegnebogen bestemmer) - Har kommet til at købe dobblet op af en anden, så den skal liiiiiige smages først (Barabados 20 XO)


Den er ok, men Plantation har lavet bedre.
Lidt for sprittet, og en flad eftersmag.Blank
Blank
Plantation guyana 2005 rum 400px b
#