Posting your rating...
Presidente 15 year rum

Rate Presidente 15-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


51 Presidente 15-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Considering really nice taste, sweet, but too much. For the price it is an excellent choice.


Straight Rum with a decent sweetness. Flavours of vanilla, cocao and coffee. Creamy intus aftertaste with a little bit of cedar and oak


Sweet, smooth, nice, decent price. Direct competitor for better known Diplomatico. Only personally, one shade of flavour is a bit discomfort for my tongue. But don´t know what it is, noticed same in Botran Reserva.


Fik langt om længe smagt denne Rom, og var meget begejstret.
Sød, på den gode måde, blød og rund, og en dejlig eftersmag.


Because of rating here on the site, I expected a lot. And I got more than I expected! very nice taste, smooth, sweet and complex without alcoholic afterburn. Same as the others rums rated 9 in my cabinet. Will definitely try the older brothers in the range.


Kvalitní rum za dobrou cenu. V Makru za cca 860,-. Intenzivní vůně (vanilka, káva, čokoláda, karamel, dubové dřevo?). Jemný a přitom v závěru lehce ostrý, ale v dobrém slova smyslu, není to taková ta vtíravá ostrost. Ovocitá a lehce dřevitá chuť zůstává na patře ještě dlouho po dopití. Dal bych 10, ale jelikož jsem rumový začátečník, tak si tu 10 šetřím případně na později, až budu mít více nachutnáno a srovnání s větším počtem rumů. Také bych se nezdráhal doporučit i další Presidenty, a to 19 letou a 23 letou verzi.


Denne rom er en anden lige efter min smag. Dejlig rund og fyldig. Speciel god ift. prisen.


Decent sweetness and nice finish. The best value for that price


Very good, delicate and sweet rum, pleasant taste of chocolate and fruit. My favorite ..


I allready enjoyed the 19 year version so it was time to try his younger brother.
This one is just a little bit more sweet( maybe a bit to much) and a little less balanced but still a very nice enjoyable rum. Alltough I would by this again for sure, i would recommend to spend a few euro's more and take the 19 year.


Rozhodně rum, který stojí za ochutnání. Ze začátku se mi zdál silný, ale druhý den už byl velice příjemný. Diplomatico mi sice chutná více, ale jsem zvědavý na 19-letou edici.


Sweet but not too sweet.
This is one of those rum's which needs some time to breath in the glass before drinking it otherwise it may seem a bit harsh.
Good value for money and honestly I didn't expect it to be this good.


Oliverovské rumy považuji za cenově nadsazené, ale díky slušné oblibě i hodnocení to majitele rozhodně trápit nemusí. Ve své obchodní strategii nejsou tak brutální jako Zacapa, Diplomatico či Plantation, proto jim fanoušci, dle mého názoru, snadněji přivírají oči nad doslazováním. To ovšem nic nemění na tom, že jinak svoji práci zvládají právě tak dobře, jak si současný trh žádá. „Patnáctiletá“ solera verze Presidenta nabízí na oliverovské poměry opravdu velmi slušnou cenu, proto se mé hodnocení vyšplhalo až k hranici 8/10. Samotný rum je sice citelně „sladký“, ale výborně sladěný a vyvážený. Naleznete stopy čokolády, kůže, lékořice a jistě i mnoho dalších na hutném dřevitém, ale nerušícím podkladu. Protáhlý sladký závěr není pouze monotónní dochutí, ale přidává se navíc i lékořicově mentolová hřejivá tečka. I přes nešvary typu solera či „sladkost“ hodnotím tento produkt jako trefu do černého.


really smooth sweet rum ... me and my friends really enjoyed this one


A lovely rich rum that's amazingly smooth ... Delicious on the rocks ... Not many different flavours but still a good aged rum


This one surprised me pleasantly, it is really good. Comes in nice paper box. From taste point of view, I felt vanilla before and cherry after I took a swig. Also oak barrel. Plenty of flavors.


After some years beeing Rum enthusiast i have tested a lo of diffrent Rums. This is good pricevalue Rum!


Dejlig rom hele vejen rundt. Smager godt dufter godt og har en god eftersmag. Nok en af de bedst duftende rom jeg har prøvet.


Rating kommer i morgen nå jeg er blevet ædru eller lige efter


Rund smag uden at være alt for sød. En virkelig god rom til prisen.


Not as sweet as 23yo, but warm in the mouth and very nice flavour.


The taste is sweet but there is something wrong in it. Not sure whai is it but in the middle of the taste there is something un-enjoyable.. Also the smell is somehow suspicious.


Ein wunderbarer Ron Solera aus dem Hause Oliver & Oliver
Volle Aromen in der Nase, Karamell und Toffee.
Im Gaumen macht sich eine angenehme Süsse breit auch das Karamell kommt jetzt voll zur Geltung.
Herrlich anhaltender Abgang.
Ein Ron für Jeden und jeden Tag.

A wonderful Ron Solera from Oliver & Oliver
Full aromas in the nose, caramel and toffee.
In the palate, a pleasant sweetness spreads also the caramel is now fully.
Delicately persistent finish.
A Ron for everyone and every day.


parfait sur glace, même notes que "diplomatico reserva exclusiva" .

#