Posting your rating...
Ron malteco 15 year rum orginal 400px

Rate Ron Malteco 15-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


54 Ron Malteco 15-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ron de Guatemala Malteco 15 aňos reserva Maya, jak zní celý název tohoto rumu, je trochu záhadný a zjistit o něm víc informací je poměrně oříšek. Na lahvi stojí, že je vyroben v Guatemale pro italskou firmu Savio S.r.l. Podle německých zdrojů za tímto rumem stojí firma Licorera Quetzalteca, která vstoupila do oboru lihovarnictví v roce 1939. Ačkoliv se stala brzy proslulou svými rumy, v současnosti je společnost považována za specialistu na zrající rumy. Podnik leží v nadmořské výšce 2 333 metry; všeobecně panuje přesvědčení, že výroba ve vyšších nadmořských výškách, kde je chladněji, svědčí produkci alkoholu... Tato společnost by měla zastřešovat i značky Zacapa a Botrán.

Obsah 0,7 litru.Měl by být vyráběn přímo ze šťávy cukrové třiny, a ne z melasy. Zraje samozřejmě v dubových sudech.
Alkohol: 41,5 %
Aroma: První dojem je tak kávový, že mi hned připomněl Kahlúu. Vůně je bohatá, trochu lakově štiplavá, výrazná, plná kůže a čokolády.
Chuť: Další z řady velejemných rumů, jen lehce nasládlý, čokoládový. Stejně jako u Barcela Imperial bych vítal výraznější dochuť, ale u těchto jemných rumů jde častěji o pozvolné doznívání a vytrácení se té jemné chuti, než o bombu ve stylu Angostury.
Shrnutí: Další parádní rum, s nákupem jsem spokojen, na to, že šlo o střelbu od boku, žádné recenze jsem nenašel ani na zahraničních rumových stránkách.
Mohu s klidem doporučit.
V nabídce značky je i 10y a 20y verze.
Body: 87


Complex taste, strong but still all the nuances easy to recognize. This was a very nice surprise if the comparison price/value is considered. Very strong for first sip but the taste is provoking my taste buds. I was definitely very gladly surprised by a complexity of this rum. Will buy it next time


Rum jsem si koupil v akci v Makru, aniž bych o něm cokoliv věděl :) A byl to nakonec nejrychleji vypitý rum u mě doma ;-) Velmi dobrý poměr cena/výkon. Chuťové výrazný, pěkné aroma. Doporučuji


O tomhle rumu jsem nevěděl vůbec nic a zkusil jsem ho kvůli výrobní metodě - solera. Rozhodně rum, který mohu doporučit.


Nice, sweet rum that can measure itself with more expensive ones (this bottle is €24). A bit of a burn, but that's not a problem. Will buy it again when the bottle is empty.


I prefer 10Y version which is not too sweet and for better price, but good one.


along the lines of malteco 10, with coffee and chocolate addition.
could be cheaper, at this price i prefer el dorado 12 or diplomatico RE


Pouhých 47 recenzí na Rumratings místo 880. Pouhých 650 Kč za láhev místo 1000 Kč. Téměř žádné dostupné články na internetu oproti stohům opakujících se chvalozpěvů. Přesto velmi podobné hodnocení (7,5/10 vs. 7,7/10). Přesto velmi podobný rum – hluboká vůně dubového dřeva, káva, čokoláda, v chuti dřevitost s lehkou kořenitostí skořice, velmi jemný závěr, nasládlost atd atd.. Podobnosti tvoří samotný obsah láhve, rozdílnosti práce marketingu. Srovnávaný produkt Zacapa 23y Solera. Pokud si tedy potrpíte na značkový rum s reprezentativní image, Zacapa je rozhodně ta správná volba. Pokud však cílíte primárně na obsah, s Maltecem zatížíte váš rozpočet výrazně méně, aniž byste pocítili zásadní kvalitativní rozdíl.


Ikke smagt. .


Bei diesem Ron gibt es nichts zu meckern.
Fruchtig leicht in der Nase.
Im Gaumen lecker, angenehme Süsse, dunkle Schokolade mit Chili, scharf !
Im Abgang hält die Süsse und Schärfe an.

With this Ron there is nothing to complain about.
Fruity light in the nose.
In the palate delicious, pleasant sweetness, dark chocolate with chili, sharp!
The finish retains the sweetness and sharpness .


This was the first rum I tasted, the vanilla aroma, stands out when you heat it with your hands.


I like this one. It is sweet one, little bit sharper on the tongue. A rich taste of vanilla and caramel.


A sweet rum with the taste of vanilla and caramell. Also a bit spicy and colourful. One of my favourites. Not that hard on the tongue and a real good price. Like that!


As said in the title, plus you get a nice nosing experience, full aroma, caramel sweet taste... but once you swallow it turns out quite unpleasant, then it warms you a bit.

I would expect something more for a 15-year old rum.


Beautiful amber color, this rum is typical of Guatemala with notes of molasses, brown sugar, caramel. Notes of chocolate, coffee and fruit like prune. On the palate, pastry flavors are very present with always chocolate, vanilla and spices like cinnamon. The vanilla is always present at the end of the mouth with the spices and the wood that arrives later.


Ein sehr weicher Rum. Fand ihn auf Anhieb klasse. Werde ich mir definitiv wieder kaufen. Zum mixen zu schade.


I didn't looked forward tasting 15yo after I tasted 10yo. I feared which way the ageing process went. And I can now say, the right way. The smell transformed into something smooth, sweet, you can perfectly distinct the difference between molasses and juice product. The taste is neat. Sweet, but with right amount of burn to make it interesting. Less chocolate, more vanilla, also some fruity tones. The burn in mouth is very decent and pleasant. Unlike 10yo, this is fine sipper. I would enjoy something less sweet, but 15yo is very well balanced I don't even mind.


sugar cane honey. sweet rum.
malteco has the 10, 15 and the 20 in their default program (and some others in non default).
in the past they came out of guatemala, in the present out of panama.
very dense vanilla. sharpness from pepper. some smoke. grassy. sweeeeeet.
if you like it sweet it is a nice sipper. although the most people will say too sharp, i say, not so boring sweet pleasure. a straight on, light body. not very complex.
6/10 because its sweet (i dont like sweetness in rum) but not boring!


Jemná pohodička z Guatemaly. Rád se k němu vracím.


Il Rum Malteco viene creato utilizzando il succo appena estratto dalla canna da zucchero e non la melassa.
Gusto rotondo con sentori di tabacco e legno.
Abbastanza economico rispetto ad altri ma veramente un ottimo rum. Consigliatissimo


Le rhum

Malteco 15 ans Reserva Maya est un rhum du Panama qui a passé 15 ans en fûts de chêne.


Note de dégustation

Malteco 15 ans Reserva Maya est couleur ambre.
Au nez le rhum offre des arômes de miel et d’épices douces (cannelle)

En bouche, il est doux et apporte des notes de tabac blond.


Trosku jsem za zacatku nevedel jak ohodnotit. Lehce stiplavejsi ale jen zpocatku. Pak so rozvine velmi bohata a prijemna chut s hrejivym dojezdem. Vune prozrazuje neco extra.


I'm a big fan of sweet rum and this one smells like it could be a very nice one. On the tongue it is stronger than I expected and less sweet.
Nevertheless, not too bad of a choice


As i tasted this rum i realised: "I dont know what to think about it." And to me that is a bad impression. Not really smooth, not really sweet, not really tastefull, not really interesting...

Blank
Ron malteco 15 year rum orginal 400px
#