Posting your rating...
Ron malteco 15 year rum orginal 400px

Rate Ron Malteco 15-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


83 Ron Malteco 15-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ron de Guatemala Malteco 15 aňos reserva Maya, jak zní celý název tohoto rumu, je trochu záhadný a zjistit o něm víc informací je poměrně oříšek. Na lahvi stojí, že je vyroben v Guatemale pro italskou firmu Savio S.r.l. Podle německých zdrojů za tímto rumem stojí firma Licorera Quetzalteca, která vstoupila do oboru lihovarnictví v roce 1939. Ačkoliv se stala brzy proslulou svými rumy, v současnosti je společnost považována za specialistu na zrající rumy. Podnik leží v nadmořské výšce 2 333 metry; všeobecně panuje přesvědčení, že výroba ve vyšších nadmořských výškách, kde je chladněji, svědčí produkci alkoholu... Tato společnost by měla zastřešovat i značky Zacapa a Botrán.

Obsah 0,7 litru.Měl by být vyráběn přímo ze šťávy cukrové třiny, a ne z melasy. Zraje samozřejmě v dubových sudech.
Alkohol: 41,5 %
Aroma: První dojem je tak kávový, že mi hned připomněl Kahlúu. Vůně je bohatá, trochu lakově štiplavá, výrazná, plná kůže a čokolády.
Chuť: Další z řady velejemných rumů, jen lehce nasládlý, čokoládový. Stejně jako u Barcela Imperial bych vítal výraznější dochuť, ale u těchto jemných rumů jde častěji o pozvolné doznívání a vytrácení se té jemné chuti, než o bombu ve stylu Angostury.
Shrnutí: Další parádní rum, s nákupem jsem spokojen, na to, že šlo o střelbu od boku, žádné recenze jsem nenašel ani na zahraničních rumových stránkách.
Mohu s klidem doporučit.
V nabídce značky je i 10y a 20y verze.
Body: 87


Bez výraznější vůně, klasický rum, který je dost jemný na to, aby se dobře pil a zároveň ostřejší a "ohnivější", když máte chuť na něco jiného než likerovou mňamku :) Osobně mi projevem připomíná něco mezi Matusalem 10 a 15. Je jemnější než 10 ale ohnivější než 15. A je to fajn.


Smooth and sweet tase just as I like it. Will buy more.


Very good taste and sweetness. Good for rum beginners and for rum lovers ina general


Za ty penize asi dobry, ale ze bych to musel mit kazdy den to asi ne.


Velmi zaujimavy rum, v dobrom slova zmysle. Vona je sladka, taka ovocno-cukrovo trstinova, clovek hned vonia rum ;)

Chut je intenzivna, nakolko ma jemne cez 40% tak to nie je poznat ale clovek vie ze pije piratsky rum kt postavy na nohy...
Citit tam sladkost a dozvuk je prijemny a trva dlhsie ;)

Kto ma rad sladsi rum vhodny aj pre silnych chlapov, tak odporucam kupit!!!

Celkovo 8,5/10 boda

Blank


Well balanced but the burn is a bit way too much. Not a bad choice.


very smooth. bit sweet. very close to zacapa solera 23 I would say from the feeling point of view (taste is different). for my taste it has pretty much 'mild' character (basicaly no aftertaste) but very good anyway...


Nose: Interesting artificial vanilla hints, reminds of pastries. A bit too much "alcoholic" flavor, stings a bit in the nose. Maybe some almond, cacao spices and the gentle bitterness of oak.
Body: A bit sweet, but not too much. This is very good, I think a lot of rums suffer from this usually. Clearly wooden bitterness, roasted nuts present (hazelnut, almond). Turns into a dry feeling after a while with a dark chocolate finish. Nice rum, good value for the price (~35€).


First time I opened the bottle I was a little bit disappointed, too much cacao. The very next day I leaved the bottle for a minute open to let the rum breath and the magic happened.
It is made from sugar cane and you can definitely smell it. At the beginning very sweet caramel aroma and then strong vanilla note I really like it. After this you can smell a hint of spiciness and okayness. At the end you can catch a little bit of nut or smoky aroma, but very little. In generally it is very aromatic and complex aroma.
The taste is less complex at the beginning rather sweet, very quickly it change to cacao and to very dry and oaky finish that last long for its age, anyway it feels and taste very well. The alcohol taste is present after the sweetness and stays with the oak taste and then fades very fast.
I have needed to try it twice to enjoy it, but now I really like it very much and I recommend this rum for every rum beginner.


This guatemala rum from sugar cane has really sweet smell, smooth body and warm aftertaste. Taste sugar, chocolate and oak wood in perfect combination.


Výborný rum který je jemnější ale zároveň po polknutí je chvíli na jazyku ostřejší chuť. Zatím 8 z 10 a těším se na ochutnání staršího.


Braucht noch Zeit!!!
Nicht das er schlecht ist !!!
Aber noch ausbaufähig!!!


Beim Einschenken macht sich eine gewisse Schärfe bemerkbar, die sich nach dem Atmen jedoch auf ein akzeptables Maß reduziert. Der Rum besitzt einem würzigem Charakter in Richtung Holz und Rauch und wird von einer sehr angenehmen Süße begleitet. Im Abgang ist er dann doch etwas scharf, aber nicht übertieben.


A mild smell, too much alcohol at first, maybe brown sugar with a bit of chocolate? Some fruity notes in the taste with a hint of chocolate and honey. A tad drier than some of the other rums I tasted but smooth with a very warm finish. The aftertaste let's it down a bit for me.
Someone mentioned it is supposed to be similar to Zacapa but I personally do not think these would be too similar when it comes to aroma or taste but the truth is, both play in the same league. Personally, I think this one is even better at almost half the price.
Will not be my absolute favourite but definitely deserves some attention and not a bad choice at all for those who are looking for a bit drier, reasonably priced rum.


Hade höga förväntningar på denna. Men var väldigt smaklös, känner lite vanilj och frukt, men ingen eftersmak, försvinner direkt i munnen. Tråkigt.


Both the smell and the taste are pleasantly fruity. The dry ending is less fun


Like the sweetness in the nose and mouth, it's smooth. I like it, is thinking about trying the 20 YO as well.


On the nose extremely rich and sweet with raisins, vanilla and some prominent coconut among the flavors of the palate.
Lots of sweetheart shortly after intake, with cream caramel and honey.


Nice one! Smooth and sweet. I'd like to try this one again!


I enjoyed very nice aroma of Malteco, with orange, nuts, a bit smoky. On palate similar fruity with medium lenghts, but strong sweet finish.


Just as the well known Zacapa (also from Guatemala), the Malteco is not made from molasse, but from sugar cane sirup. This production method is a guatemalan specialty.

Nose: caramel, oak, vanilla. Slightly spicy. Great, well balanced body.

Palate: very smooth and well balanced, some hints of chili and smoke maybe. Unfortunately, the aftertaste is not lasting very long. But this is still one of the top rums I've ever tasted. Definitely worth buying!


Forholdsvis sød rom med duft af chokolade og karamel.

Ligeledes en god lang eftersmag.


Vanilj är det jag känner först. Lite kryddig i smaken. Lagom söt med lite fruktigt avslut.
Gott.

#