Posting your rating...
Arcane extraroma rum

Arcane Extraroma is a 12-year old solera rum from Mauritius made from pure cane sugar and aged in French oak barrels.

Rate Arcane Extraroma

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


110 Arcane Extraroma ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

absolutely out of our rum planet! Ok, aromas are obvious, but I would say they hit you and bring you down to an easy home made drink or open your mind to the craziest bartending or gastronomy experience!
cheers


When I first tried it, it was a bit of a WTF moment. Really not like most rums and I wasn't sure whether I actually liked it. I certainly didn't dislike it, but now the more I drink it, the more I love it, and this really is up there with my favourites. The notes of cane shine through, and I agree with the tasting note on the back about coco, vanilla and tropical scents. However I would add banana to that. I give it to (discerning friends) and some just sit there sniffing it. Definitely different, and so much the better for it.


Notes de coco, banane, tonalités vanillées et une note finale boisée et épicée.
Je le sers plutôt en apéritif et son nez de banana Haribo fait toujours son petit effet :)


Enjoyed a glass of Arcane Extraroma from the Island of Mauritius on a rather rainy afternoon. Arcane Extraroma comes in a fancy black toned box with a nice blacked out bottle design and a pretty nice mint colored label. Color of the rum is semi dark. To me this rum reminds me of the very first sweet Rhum Agricole in the world. Unique for sure. Banana and marzipan are the strongest flavors to the nose and palate. Vanilla is secondary flavor and still quite strong.

Blank


Chouette rhum bien parfumé ! Les puristes du rhum agricole doivent s'abstenir car on vite penser que l'on a un peu forcé sur les arômes ... Mais bon, cela reste très agréable 😊


Too much vanilla tones on the palate for me, not as great as what it was raved up to be. This is only after my first taste neat but a good rum does not need to grow on you it should be instant love for it. I will use it as a mixer rum and for the money we pay for a bottle in Aus $100 I would drink the Diplomatico Exclusiva Reserva over this any day. It probably didnt help that I had high expectations for this but it didnt live up to more than a 7 for me.


I had an idea of what might discover while tasting the rum but it's a good surprise. It is clear that the banana is very present and coconut flavors but the balance is correct. I even suprised to drink another glass ;-)
To be reserved for special occasion or can be used with dessert assiocation.


Smell is not so great, banana, pastry cream... but the taste is unexpected. Advised!


Un Rhum sucré et fruité.Au nez effectivement on retrouve comme cela a été déjà dit la célèbre banane Haribo. On y retrouve également des notes de miel tirant même je trouve sur la cire d'abeille. En début de bouche on retrouve la banane, en milieu de bouche le miel se fait plus présent et accompagné de légères touches épicées.


Jde o trochu odlišný rum než znám. Barva je tmavší. Vůně je hořká a trochu pálivá. Chuť je zprvu sladká, ale následně zhořkne. V dozvuku pak chutná po hořké čokoládě, mandlích a snad i pražená káva. Spíše připomíná likéry. Není to zrovna můj šálek kávy, ale jsem rád, že jsem jej ochutnal.


This one is not so balanced. The tropical notes are to me a bit over the top, but it helps make it feel fresh at least. I recommend it if you like tropical flavor rums.


Gout aromatisé de coconut avec fruit exotic. Boire avec glace ou pour drink


Ganz OK für 40%. Gefühlt eine sehr dicke Konsistenz. Aromatisch auch sehr voluminös nach Kokosnuss. Mir ist er etwas zu blumig und wirkt auch etwas parfümiert. Ansonsten sehr exotisch fruchtig. Macht irgendwie Spaß, aber auf eine andere Weise. Für teilweise 27€ kann man das mal machen. Aber kein Muss. Ein süßer Schmeichler ohne jegliche Würze oder sonstige "Kanten".


Nose is absolutely lovely:
Very strong banana, coconut and tropical fruit cake, slight vanilla and a hint of oak.

Taste is equally as good:
Coconut comes first strongly, then follows the tropical fruits and banana and lastly a hint of vanilla and oak in the end.

Finish:
Dry and oaky with some vanilla.

Verdict: It has a slight burn so tiny bit of water to the glass is recommended. Otherwise i really recommend this.


Certains diront que cet assemblage n'a rien à voir avec un rhum mais tient plus de la chimie. Mais bon dieu, qu'est ce que c'est bon! C'est subtile et d'une longueur en bouche interminable!!! Jus de canne et bananas. Un rhum gourmand (d)étonnant !!


After some alcohol disappears it have this unbelievable aroma of Banana and Marzipan. Fruity, round, super gentle. I‘m a fan!


Nose: Brown sugar and barrel.
Mouth: sweetness, soft, fine taste. Low on sugar (But not too low)


Sucré mais plutôt comme du sirop de canne, parfumé comme un magasin Sephora mais je l'aime comme j'aime mangé quelquefois des bonbons en soirée, je sais que ce n'est pas ce qu'il y a de meilleur au monde ni de plus raffiné mais quand je trempe mes lèvres dedans il me ravie toujours ainsi que mes invités, et c'est surement le principal.


Arôme banane présent au nez et en fin de bouche. Épicé sur la note d'attaque


J'avais lu pas mal de très bonnes critiques sur ce rhum mais j'ai été déçu.
Je l'ai pourtant testé dans de très bonnes conditions, dans un bar en bord de mer par une agréable soirée d'été.
Par rapport à mon rhum de référence (Millonario XO), c'est vraiment un cran en dessous. Et pour le meme prix, autant acheter le Diplomatico !


A real fruity rum. Tons of vanilla and banana. Short but very pleasant finish.
Missing some depth but hey, for that price you can't complain 😊

Blank


Sympaticky úsporné balení v temně zelené, téměř neprůsvitné láhvi s korkovou zátkou a dřevěným víčkem. Jde už od popisu (new vision of rum) o čistě marketingový produkt, ale navzdory bombastickému "extraroma" neobyčejně zdařilý.
Popravdě dlouho mě od něj odrazovala Hunterova recenze s Bari mandlemi, které si na rozdíl od něj pamatuji zcela přesně i z dospělosti a neměl jsem je rád, i když ve srovnání s jinými bolševickými hnusy (typu Slavia furé) byly ještě relativně přijatelné - a mimochodem nebyly obalené v kakau, ale v nějakém světlém pudru s maličkou příměsí kakaa a mandlové tresti; zbytek byla nespíš nějaká mouka.
Každopádně s Bari mandlemi nemá Arcane 12 naštěstí společného ani prd.
Jde o vskutku podivný destilát, chuťově připomínající spíše nějaký likér. Je asi dobře, že si nikdy nedozvíme, co všechno do toho potměšilí žabožrouti z Odevie přidávají. Výsledek je každopádně nejen originální (což není zas až tak velký problém) ale i velmi dobře poživatelný.
Ve vůni (obzvlášť to vyvstane u dopité skleničky) je dost výrazné maggi koření, jinak je mimo jiné poměrně ostrá a chemická, což je asi to, co jiným spolu s trochou ananasu asociuje bonbóny.
Chuť naštěstí nic syntetického neobsahuje - obával jsem se trochu, že půjde o banánovou verzi Pyratu. Problém pro mě zjevně je agricole rum - co mi vadilo na Barbancourtu, mi lehce vadí i tady, ale je to natolik převrstvené těmi extra aromaty, že to dá práci rozpoznat.
Ačkoli chuť je zde všemi označována za čistě sladkou, jsou v ní i výrazně hořké, až medicinální tóny. Jinak je v ní prakticky cokoli; zejména kombinace s Arcane Delicatissime z chuti výrazně vytáhne kokos. Pro jednopanákové "degustátory" mám ovšem smutné sdělení: každý panák v průběhu konzumace láhve chutnal úplně odlišně. Což byl pro mě zásadní důvod, proč ihned pořídit další flašku. A co víc - i u ni to pokračovalo. Všechny chutě, které si jen dovedete představit (krom Bari mandlí, ale třeba v páté či šesté butýlce najdu i ty).
Je to velmi vlezlé a návykové (mnohem víc než bych očekával), ale zatím pořád skvělé.
Po dopití druhé láhve jsem objednal rovnou celý karton. Cítím to ve všem a začínám se nebezpečně těšit na večer.
Obávám se, že jsem našel své arkanum...


I had this some time ago, but remember it had very strong banana and chocolate aroma and taste. It was sweet. Nice, but very different from other sweet rums. But you should try it and make your own decision.


nez fruité caramel/sirop d érable ,banane ,boiser fait penser à certain whisky
bouche,très vite le goût du whisky ou alcool fort reviens
grosse longueur sans évolution particulière autre que le boiser

#