Posting your rating...
Zafra master reserve 21 rum

Zafra Master Reserve 21 is a premium rum distilled in Panama, at Las Cabras Distillery, by master blender Francisco "Don Pancho" Fernandez. The rum is made from molasses and aged in American bourbon barrels for at least 21 years.

Rate Zafra Master Reserve 21

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


97 Zafra Master Reserve 21 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Sho'nuff! This is where sweet rum drinkers start mellowing out a bit. Pleasant fruit smell with a hint of wood aroma. The taste has just the right amount of sweetness that can be enjoyed by both the sugar fans (Bruce Leeroy) and the dry rum drinkers (Shogun of Harlem). The wood flavor could be considered a little heavy for some but I think it keeps things interesting. The burn and after taste make for a great experience. Zafra 21 is a must have for any person who enjoys sipping rum. Great stuff.

Blank


I just picked up a bottle of this rum in Key West after discussing it with Bahama Bob Leonard. I got it home and tasted it for the first time and I absolutely love it. It is a very smooth rum with great flavor. I almost gave it my 2nd 10. After a few more sessions with it, I may just have to do that.


for anyone looking for a Rum with a fine scotch feel nothing like the Zafra 21. Very smooth aged in bourbon casks. Great with cigars and extremely satisfying. Not as sweet as other aged rums which is a plus for scotch connoisseurs


Primero abuelo ahora este ron zafra en una presentacion sencilla, pero hasta ahí llega su sencillez uno de los rones más complejos que he probado con un aroma dulce pero no empalagoso, con un sabor extraordinario saltan las almendras frutos oscuros y la madera Añeja, es suave al paladar e igualmente sabroso si te lo encuentras en el camino llévatelo no te arrepentirás .

Blank


Smart choice, this rum is perfect to start a night party! Smooth, balanced, nice vanilla notes, high complex bouquet.

Blank


It tastes like what I feel a great aged run should taste like; subtle yet intense in flavor and yet sweet without being overly sweet. Not as sweet as a Diplomatico or Zaya but not as dry as a Appleton or Mount Gay. I feel fortunate to have been able to purchase this bottle at the price I did for what I got in return.

Blank


I've been enjoying this rum. Kind of like Santa Teresa but with more oak and the dryness the wood brings. Very smooth, without relying on sweetness. The heat of the alcohol lingers and so I find myself enjoying it more with an ice cube.


Představíme si 21 let starý panamský rum Zafra Master Reserve. Pojem Zafra pochází ze španělštiny a odkazuje na období, kdy se sklízí cukrová třtina. Na českých internetových obchodech se všude můžete dočíst, že tento rum “ uvedli na trh lidé, kteří stáli u zrodu a vývoje značky Zacapa“. Zdroj této informace asi nevystopujeme, ale obchody si tuto informaci houfně kopírují, přičemž se mi nepodařilo ani na zahraničních webech zjistit nic, co by tuto informaci potvrdilo. Krom toho, že tato informace je nejspíš blud, mám z ní i dojem klamavé reklamy. Pokud máte někdo informaci, která by spojitost se Zacapou potvrdila, rád svůj názor přehodnotím. Výrobcem Zafry je firma PILSA (Proveedora Internacional De Licores S. A.) a nejvýraznější personou, která za tímto rumem skutečně stojí, je master blender Francisco “Don Pancho” Fernandez Perez, který svou kariéru začal na Kubě, kde se v 70. letech vypracoval na ředitele Kubánského nápojového průmyslu. Ve své funkci pak pomáhal školit master blendery v lihovarech v zemích bývalého východního bloku, ale i v Kanadě nebo na Madagaskaru. Osvojil si i výrobní postupy při výrobě vodky v Polsku, whisky ve Skotsku a zkušenosti získával i z evropských vinařství. Na počátku 90. let pak působil jako master blender ve firmě Varela Hermanos, což je producent známého rumu Abuelo. Po této bohaté čtyřicetileté kariéře, ve věku již důchodovém, vytvořil Zafru Master Reserve, jako svůj doposud poslední významný počin.

Při testování jsem přímo srovnával s mým oblíbencem rovněž z Panamy, Abuelem 12y.
Barva:
Alkohol: 40 %
Původ: Panama
Aroma: Nesmírně hluboká vůně, kde převládá káva s karamelem, a k nim se přidávají i cedrové tóny, známé z Abuela 12y. Abuelo je v aroma naladěno výš, Zafra je nejméně o 2 oktávy níž, mocnější a hřejivější. Skvělá vůně. (93 b)
Chuť: Na jazyku nečekaně nacházím jen minimální sladkost, svou suchostí mě Zafra překvapila. Dojem je těžký a přitom jemný. V dochuti se ozve opět cedr, výborně, to se mi líbí a zároveň to body vytáhlo, jinak by to za 89b. nebylo. Abuelo 12y je pro mě chuťově znatelně lepší a bohatší. (89 b)
Body: 91
Shrnutí: V přímém testu Zafra dokázala porazit Abuelo o jeden bod ve vůni, ovšem v chuti zaostala, a ani skvělá dochuť Zafry s tím už nic nenadělala. Přesto je to výborný rum, ostatně jako všechny čtyři, které jsem v minisériii testoval. Ať už se jednalo o nevšední a originální Arcane Extratoma, Zayu, která byla skvěle vyvážená, chuťově nejlepší z celé čtveřice pak Atlantico Private Cask, nebo nejlépe vonící Zafra Master Reserve, ani s jedním nešlápnete vedle a záleží na tom, co preferujete.


I love this rum, but just wonder if it might not be even better if it hadn't spent quite so long in wood. The complexity and dryness from the oak is very appealing, and makes a welcome change to my preferred full rich, sweet fruit. The oak does tend to dominate a little too much, but the rum is smooth and complex if lacking a little length on the finish. But overall has a sophistication that most rums just don't have.


Per the reviews on this site, I picked up a bottle for about 45 bucks. The initial feeling is smooth followed by a full tongue burn that nicely lingers after you are done with your sip. Nice mellow and balanced flavors. You can taste the bourbon notes. The first sip is really wonderful. A great bottle for those who appreciate aged rum.


Jelikož se jednalo o rum z mého wishlistu, byl před ochutnávkou velmi dobře nastudován. Očekávání byla také vysoká, nicméně vhodnější termín než očekávání by byl zvědavost, jelikož do wishlistu umísťuji rumy, které mě jakkoliv čímkoliv zaujaly, aniž bych od nich nutně očekával vysoké hodnocení. Stačí mi právě onen prvek různorodé zajímavosti. A k samotnému hodnocení – okamžitá absence alkoholu ve vůni byla potěšující a mohl jsem tedy ihned zavnímat hlubokou dřevitou dubovou vůni jako nejzásadnější a hlavní linku, neměnnou i po celou dobu patnáctiminutového prostoru pro vydýchání. V chuti bez zbytečné sladkosti, velmi jemná, ale přesto pánská verze (rozuměj dostatečně silná) opravdového rumu s velmi dlouhou dochutí. Vysoký standard rumu, který zcela jistě vyhoví téměř každému opravdovému znalci. A V těch vysokých známkách půjde nakonec jen o to, kdo má jaký individuální vkus. Můj vkus je lehce někde jinde, proto nemohu jít nad osmičku, ale mohu poděkovat za skvělou práci a poznání další opravdové rumové značky.


Was. Given this as a promotion gift and it was amazing. Every glass. Was a treat and I would definitely buy one myself.


Where I live in Houston, there's a shortage of great rums. With the exception of Zacapa's offerings, this is the best rum you will find. Very smooth and delicious with a cube or two of ice. Nothing comes close for the price (around $42 where I live.)


Received my first bottle of this as a birthday present. Went well with the cigars


A very very good rum, almost as good as the Quorhum 30 (I love that one the most). Very harmonic and smooth.


This is a sweet but also elegant rum. Your first try will make you want more due to its smoothness, however, after your second, you will probably feel the strong molasses.


This is the perfect rum for those bourbon and/or scotch drinkers who don't want to be bombarded with the overt sweetness and sugar of some rums such as Diplomatico Reserva and Zaya. Don't get me wrong, it still has a lot sweetness but it's muted by the bourbon barrel aging and goes down very easily. I'm really enjoying this at the moment as my nightly sipper.


Not bad, but has to breathe. I will have to taste it later and rate then.


A strong flavor, but somehow it didn't hit me right. I guess it's good, but I can't really recommend this one.


The aroma that came from the bottle upon opening...wow! A touch on the sweet side but awesome: leather, slight wood smell and somewhere between dried plums & dried apricots (but I can't put my finger on it).
The viscosity of the liquid seems a little thicker than the average drink. Making it roll off your tongue in a smoother fashion.
As for the taste, spot on.
Is it a 9.... not for me but would definitely give it an 8.5


Well, I opened my bottle of Zafra and I can say that it is unique and enjoyable. The flavor is complex, and to me, it has an earthy and grassy flavor to it. The flavor remains consistent throughout the drink. Now I have to disclose some news that will hurt some folks feelings. I mix the rum with either Diet Dr. Pepper or Diet Coke, depending on which flavor I am looking for. I like starting one drink with Zafra to get that grassy flavor and then I have my second drink made with Clement 6 to give me that earthy - dirty flavor. I like them both and recommend them to your collection. Zafra is good for every 1 out of 6 or 7 drinks to prevent getting tired of it and appreciating it when you do want something GREAT, yet uniquely different. Cheers,


Dégustation assez décevante, le final n'à aucune longueur.


God sød rom, som ikke kommer i top, men et køb værd


Tasted. Nice rum. I can see why most of people like it. Rich wide taste, sweet mollase with distinctive nutty (wallnut, hazelnut) taste afterward. Sweet mollase vanilla smell. Very, very nice sipper.

#