Posting your rating...
Zafra master reserve 21 rum

Zafra Master Reserve 21 is a premium rum distilled in Panama, at Las Cabras Distillery, by master blender Francisco "Don Pancho" Fernandez. The rum is made from molasses and aged in American bourbon barrels for at least 21 years.

Rate Zafra Master Reserve 21

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


120 Zafra Master Reserve 21 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Sho'nuff! This is where sweet rum drinkers start mellowing out a bit. Pleasant fruit smell with a hint of wood aroma. The taste has just the right amount of sweetness that can be enjoyed by both the sugar fans (Bruce Leeroy) and the dry rum drinkers (Shogun of Harlem). The wood flavor could be considered a little heavy for some but I think it keeps things interesting. The burn and after taste make for a great experience. Zafra 21 is a must have for any person who enjoys sipping rum. Great stuff.

Blank


I just picked up a bottle of this rum in Key West after discussing it with Bahama Bob Leonard. I got it home and tasted it for the first time and I absolutely love it. It is a very smooth rum with great flavor. I almost gave it my 2nd 10. After a few more sessions with it, I may just have to do that.


for anyone looking for a Rum with a fine scotch feel nothing like the Zafra 21. Very smooth aged in bourbon casks. Great with cigars and extremely satisfying. Not as sweet as other aged rums which is a plus for scotch connoisseurs


Primero abuelo ahora este ron zafra en una presentacion sencilla, pero hasta ahí llega su sencillez uno de los rones más complejos que he probado con un aroma dulce pero no empalagoso, con un sabor extraordinario saltan las almendras frutos oscuros y la madera Añeja, es suave al paladar e igualmente sabroso si te lo encuentras en el camino llévatelo no te arrepentirás .

Blank


Very smooth, perfectly balanced. Very reminiscent of a good scotch. Would not have bought it due to the price but it just so happened to have been on sale. It is aged in ex-bourbon barrels. It is not as sweet as other rums with is something I greatly enjoy.


Smart choice, this rum is perfect to start a night party! Smooth, balanced, nice vanilla notes, high complex bouquet.

Blank


It tastes like what I feel a great aged run should taste like; subtle yet intense in flavor and yet sweet without being overly sweet. Not as sweet as a Diplomatico or Zaya but not as dry as a Appleton or Mount Gay. I feel fortunate to have been able to purchase this bottle at the price I did for what I got in return.

Blank


I've been enjoying this rum. Kind of like Santa Teresa but with more oak and the dryness the wood brings. Very smooth, without relying on sweetness. The heat of the alcohol lingers and so I find myself enjoying it more with an ice cube.


Představíme si 21 let starý panamský rum Zafra Master Reserve. Pojem Zafra pochází ze španělštiny a odkazuje na období, kdy se sklízí cukrová třtina. Na českých internetových obchodech se všude můžete dočíst, že tento rum “ uvedli na trh lidé, kteří stáli u zrodu a vývoje značky Zacapa“. Zdroj této informace asi nevystopujeme, ale obchody si tuto informaci houfně kopírují, přičemž se mi nepodařilo ani na zahraničních webech zjistit nic, co by tuto informaci potvrdilo. Krom toho, že tato informace je nejspíš blud, mám z ní i dojem klamavé reklamy. Pokud máte někdo informaci, která by spojitost se Zacapou potvrdila, rád svůj názor přehodnotím. Výrobcem Zafry je firma PILSA (Proveedora Internacional De Licores S. A.) a nejvýraznější personou, která za tímto rumem skutečně stojí, je master blender Francisco “Don Pancho” Fernandez Perez, který svou kariéru začal na Kubě, kde se v 70. letech vypracoval na ředitele Kubánského nápojového průmyslu. Ve své funkci pak pomáhal školit master blendery v lihovarech v zemích bývalého východního bloku, ale i v Kanadě nebo na Madagaskaru. Osvojil si i výrobní postupy při výrobě vodky v Polsku, whisky ve Skotsku a zkušenosti získával i z evropských vinařství. Na počátku 90. let pak působil jako master blender ve firmě Varela Hermanos, což je producent známého rumu Abuelo. Po této bohaté čtyřicetileté kariéře, ve věku již důchodovém, vytvořil Zafru Master Reserve, jako svůj doposud poslední významný počin.

Při testování jsem přímo srovnával s mým oblíbencem rovněž z Panamy, Abuelem 12y.
Barva:
Alkohol: 40 %
Původ: Panama
Aroma: Nesmírně hluboká vůně, kde převládá káva s karamelem, a k nim se přidávají i cedrové tóny, známé z Abuela 12y. Abuelo je v aroma naladěno výš, Zafra je nejméně o 2 oktávy níž, mocnější a hřejivější. Skvělá vůně. (93 b)
Chuť: Na jazyku nečekaně nacházím jen minimální sladkost, svou suchostí mě Zafra překvapila. Dojem je těžký a přitom jemný. V dochuti se ozve opět cedr, výborně, to se mi líbí a zároveň to body vytáhlo, jinak by to za 89b. nebylo. Abuelo 12y je pro mě chuťově znatelně lepší a bohatší. (89 b)
Body: 91
Shrnutí: V přímém testu Zafra dokázala porazit Abuelo o jeden bod ve vůni, ovšem v chuti zaostala, a ani skvělá dochuť Zafry s tím už nic nenadělala. Přesto je to výborný rum, ostatně jako všechny čtyři, které jsem v minisériii testoval. Ať už se jednalo o nevšední a originální Arcane Extratoma, Zayu, která byla skvěle vyvážená, chuťově nejlepší z celé čtveřice pak Atlantico Private Cask, nebo nejlépe vonící Zafra Master Reserve, ani s jedním nešlápnete vedle a záleží na tom, co preferujete.


I love this rum, but just wonder if it might not be even better if it hadn't spent quite so long in wood. The complexity and dryness from the oak is very appealing, and makes a welcome change to my preferred full rich, sweet fruit. The oak does tend to dominate a little too much, but the rum is smooth and complex if lacking a little length on the finish. But overall has a sophistication that most rums just don't have.


Per the reviews on this site, I picked up a bottle for about 45 bucks. The initial feeling is smooth followed by a full tongue burn that nicely lingers after you are done with your sip. Nice mellow and balanced flavors. You can taste the bourbon notes. The first sip is really wonderful. A great bottle for those who appreciate aged rum.


Not too sweet and not too dry, a wonderful presentation of a ideal sipper with a moderate price point of around $50. Just another fine rum in master blender, Don Pancho Fernandez' repertoire. Nicely aged in bourbon casks for at least 21 years, Zafra provides rum aficionados with a premier sipper reflective of Panamanian charm.


Fantastic rum with a complex flavor and smooth aftertaste. Great for sipping and inexpensive to boot.


Not as sweet as expected, but it does not matter - it's also not sharp.


Un rhum que je ne connaissais pas du tout mais qui fût une agréable découverte! Il est vraiment bien abouti et très agréable à déguster!


Amazing taste! Smooth sweet and a powerfull after taste.
One of the rums you must have.


A very enjoyable rum. A nice flavor with a beautiful color. Its a simple yet elegant bottle. It pleased the crowd of IPA drinkers I was with.


Good for the soul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


I really liked this one, full body, loads of taste, to rate it higher I need it to be a bit sweet in the end, and maybe it has spent a bit to long in the barrel - as this taste is really pronounced = a bit to much.


En meget afbalanceret og rund rom. På ingen måde for sød, men heller ikke for 'sprittet'.

Den smager bedre nu mere man drikker af den.


Always drink it neat. Pairs well w/lobster or fries.


Dejlig rom med lidt anderledes og skarpere smag end de noget sødere rom jeg er vant til. Har godt af at stå i glasset et kvarters tid oplevede jeg.


I've been working on a rum collection for a bit. There have been some high and lows in the quality of the adventures, but this one is easily one of the best I've had yet.
Smooth, not overly viscous, layered and deep flavors. The bourbon aging brings a darker edge to the palate but it is not unwelcome nor does it overly dominate.


I enjoyed the oak in the nose and in the mouth. I found a surprising cinnamon mouth feel that really impressed me.Blank
Zafra master reserve 21 rum
#