Posting your rating...
Zafra master reserve 21 rum

Zafra Master Reserve 21 is a premium rum distilled in Panama, at Las Cabras Distillery, by master blender Francisco "Don Pancho" Fernandez. The rum is made from molasses and aged in American bourbon barrels for at least 21 years.

Rate Zafra Master Reserve 21

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


108 Zafra Master Reserve 21 ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Sho'nuff! This is where sweet rum drinkers start mellowing out a bit. Pleasant fruit smell with a hint of wood aroma. The taste has just the right amount of sweetness that can be enjoyed by both the sugar fans (Bruce Leeroy) and the dry rum drinkers (Shogun of Harlem). The wood flavor could be considered a little heavy for some but I think it keeps things interesting. The burn and after taste make for a great experience. Zafra 21 is a must have for any person who enjoys sipping rum. Great stuff.

Blank


I just picked up a bottle of this rum in Key West after discussing it with Bahama Bob Leonard. I got it home and tasted it for the first time and I absolutely love it. It is a very smooth rum with great flavor. I almost gave it my 2nd 10. After a few more sessions with it, I may just have to do that.


for anyone looking for a Rum with a fine scotch feel nothing like the Zafra 21. Very smooth aged in bourbon casks. Great with cigars and extremely satisfying. Not as sweet as other aged rums which is a plus for scotch connoisseurs


Primero abuelo ahora este ron zafra en una presentacion sencilla, pero hasta ahí llega su sencillez uno de los rones más complejos que he probado con un aroma dulce pero no empalagoso, con un sabor extraordinario saltan las almendras frutos oscuros y la madera Añeja, es suave al paladar e igualmente sabroso si te lo encuentras en el camino llévatelo no te arrepentirás .

Blank


Smart choice, this rum is perfect to start a night party! Smooth, balanced, nice vanilla notes, high complex bouquet.

Blank


It tastes like what I feel a great aged run should taste like; subtle yet intense in flavor and yet sweet without being overly sweet. Not as sweet as a Diplomatico or Zaya but not as dry as a Appleton or Mount Gay. I feel fortunate to have been able to purchase this bottle at the price I did for what I got in return.

Blank


I've been enjoying this rum. Kind of like Santa Teresa but with more oak and the dryness the wood brings. Very smooth, without relying on sweetness. The heat of the alcohol lingers and so I find myself enjoying it more with an ice cube.


Představíme si 21 let starý panamský rum Zafra Master Reserve. Pojem Zafra pochází ze španělštiny a odkazuje na období, kdy se sklízí cukrová třtina. Na českých internetových obchodech se všude můžete dočíst, že tento rum “ uvedli na trh lidé, kteří stáli u zrodu a vývoje značky Zacapa“. Zdroj této informace asi nevystopujeme, ale obchody si tuto informaci houfně kopírují, přičemž se mi nepodařilo ani na zahraničních webech zjistit nic, co by tuto informaci potvrdilo. Krom toho, že tato informace je nejspíš blud, mám z ní i dojem klamavé reklamy. Pokud máte někdo informaci, která by spojitost se Zacapou potvrdila, rád svůj názor přehodnotím. Výrobcem Zafry je firma PILSA (Proveedora Internacional De Licores S. A.) a nejvýraznější personou, která za tímto rumem skutečně stojí, je master blender Francisco “Don Pancho” Fernandez Perez, který svou kariéru začal na Kubě, kde se v 70. letech vypracoval na ředitele Kubánského nápojového průmyslu. Ve své funkci pak pomáhal školit master blendery v lihovarech v zemích bývalého východního bloku, ale i v Kanadě nebo na Madagaskaru. Osvojil si i výrobní postupy při výrobě vodky v Polsku, whisky ve Skotsku a zkušenosti získával i z evropských vinařství. Na počátku 90. let pak působil jako master blender ve firmě Varela Hermanos, což je producent známého rumu Abuelo. Po této bohaté čtyřicetileté kariéře, ve věku již důchodovém, vytvořil Zafru Master Reserve, jako svůj doposud poslední významný počin.

Při testování jsem přímo srovnával s mým oblíbencem rovněž z Panamy, Abuelem 12y.
Barva:
Alkohol: 40 %
Původ: Panama
Aroma: Nesmírně hluboká vůně, kde převládá káva s karamelem, a k nim se přidávají i cedrové tóny, známé z Abuela 12y. Abuelo je v aroma naladěno výš, Zafra je nejméně o 2 oktávy níž, mocnější a hřejivější. Skvělá vůně. (93 b)
Chuť: Na jazyku nečekaně nacházím jen minimální sladkost, svou suchostí mě Zafra překvapila. Dojem je těžký a přitom jemný. V dochuti se ozve opět cedr, výborně, to se mi líbí a zároveň to body vytáhlo, jinak by to za 89b. nebylo. Abuelo 12y je pro mě chuťově znatelně lepší a bohatší. (89 b)
Body: 91
Shrnutí: V přímém testu Zafra dokázala porazit Abuelo o jeden bod ve vůni, ovšem v chuti zaostala, a ani skvělá dochuť Zafry s tím už nic nenadělala. Přesto je to výborný rum, ostatně jako všechny čtyři, které jsem v minisériii testoval. Ať už se jednalo o nevšední a originální Arcane Extratoma, Zayu, která byla skvěle vyvážená, chuťově nejlepší z celé čtveřice pak Atlantico Private Cask, nebo nejlépe vonící Zafra Master Reserve, ani s jedním nešlápnete vedle a záleží na tom, co preferujete.


I love this rum, but just wonder if it might not be even better if it hadn't spent quite so long in wood. The complexity and dryness from the oak is very appealing, and makes a welcome change to my preferred full rich, sweet fruit. The oak does tend to dominate a little too much, but the rum is smooth and complex if lacking a little length on the finish. But overall has a sophistication that most rums just don't have.


Per the reviews on this site, I picked up a bottle for about 45 bucks. The initial feeling is smooth followed by a full tongue burn that nicely lingers after you are done with your sip. Nice mellow and balanced flavors. You can taste the bourbon notes. The first sip is really wonderful. A great bottle for those who appreciate aged rum.


I've been working on a rum collection for a bit. There have been some high and lows in the quality of the adventures, but this one is easily one of the best I've had yet.
Smooth, not overly viscous, layered and deep flavors. The bourbon aging brings a darker edge to the palate but it is not unwelcome nor does it overly dominate.


I enjoyed the oak in the nose and in the mouth. I found a surprising cinnamon mouth feel that really impressed me.


Lovely dark amber in the glass with aromas of dark fruit and caramel sweetness. Sweet but not sickly and balanced nicely with the oaky dryness. Very nice.


This is a fabulous rum amazing taste and finish not too heavy love the wood tones and moderate spice, bought this in St Thomas on a cruise last week, it will go well with my collection. Have a bottle of Centenario 25 from Costa Rica and Angostura 1824 all are fabulous.


Nästan ingen sötma alls! Spritig eftersmak! Den passar inte mina smaklökar alls:-/!


Dejlig sod og kompleks rom. Synes den minder lidt om El Dorado 15. Derfor er dette ikke en jeg vil erhverve mig p.t da jeg har rigeligt inden søde ende.


I sampled this at the same time of the Plantation XO 20th Anniversary, and although the Plantation won the rum battle, this is still an excellent rum! Zafra, like most Panama rums, focuses on the smooth velvety finish, versus have a strong flavor. After all, it's distilled by the master himself, Don Pancho! If you are huge Ron Zacapa fan, this is very similar in flavor and finish. If you are fan of Don Pancho 8 year, this will lack some wood flavor substance.

Rich toffee, exotic fruit and spice. Very minimal oak flavor and smooth finish. I would buy this for someone who is looking to get into rum sipping.


So good. A hearty, balanced, not cloyingly sweet for being aged bourbon barrel. Delicious in an old fashioned. The Master of Panamanian rum


Had it in a bar where everythung was 7,95-9,95. For that money its worth of it. Relativey nice balanced Rum, not too sweet.


Every time I pour a glass I feel amazing. Looks very professional and tastes the same. Good value too. Very complex flavour, beautiful stuff.


For the price, I expected a bit better. A little oaky aftertaste, light on the molasses. Have it listed as a 5.5 on my scale, but can't get a half bottle here.


Jak to tak vypadá Zafra 21 trefila přesně místo uprostřed mezi zastánci sladších rumů a odpůrci umělého doslazování. Tímto cca patnáctigramovým kompromisem získala výraz čistě pánské verze poctivého rumu, postaveného na hluboké dubově-dřevité vůni se silným hutným tělem a protáhlou dochutí, v níž rozpoznáte tabák či kakao. Přestože první skupince chybí k dokonalosti špetka sladkosti navíc, u té druhé právě naopak ona doslazená špetka překáží. Nic víc zásadního rumu však nelze vytknout a vysoký standard výrazně nezkazila ani nastolená cena. A proto pouze statistická odchylka recenzentů udělila hodnocení nižší než 7/10 a nedoporučila by tedy tento rumový zážitek dále. V řeči politických novin by se tato situace označila jako plošná podpora všech voličů, což je výrazně cennější než roztříštěnost militantních zastánců proti stejnému typu odpůrců (jako např. u Pyrata XO či Don Papa Small Batch). Francisco „Don Pancho“ Fernandez tedy moc dobře věděl, jak se oslovují rumoví voliči :-)


Was. Given this as a promotion gift and it was amazing. Every glass. Was a treat and I would definitely buy one myself.


Where I live in Houston, there's a shortage of great rums. With the exception of Zacapa's offerings, this is the best rum you will find. Very smooth and delicious with a cube or two of ice. Nothing comes close for the price (around $42 where I live.)

#